Każdy z nas codziennie coś zjada. Ogromna ilość  produktów spożywczych sprawia, że mamy możliwość wyboru tych, które nam najbardziej odpowiadają. Często są to wyroby gotowe, takie już przetworzone, które wystarczy rozpakować i od razu zjeść lub wcześniej jeszcze podgrzać, jeżeli mają być spożywane na ciepło. Wielu też przygotowuje posiłki samemu od podstaw. Czy jednak to co wybieramy do jedzenia, jest właściwe dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia?? Czy myślimy o tym, co i kiedy jemy?? Czy może ze względu na dużą ilość codziennych obowiązków nie zwracamy na to uwagi, tylko byle coś tam zjeść?? 

Póki czujemy się w miarę dobrze, to nie zaprzątamy sobie za bardzo głowy tym, czy to co jemy jest dla nas dobre czy nie.

Z domu wynieśliśmy pewne przyzwyczajenia i poglądy na temat jedzenia, które wydają nam się właściwe, w końcu tak się jadło zawsze. Często są to nawyki przekazywane z pokolenia na pokolenia. Do tego dochodzą nasze własne upodobania co do smaków. Dlatego często wybieramy rzeczy, które niekoniecznie są dobre dla naszego organizmu, ale je spożywamy, bo nam zwyczajnie smakują i sprawiają przyjemność. Jeszcze pozostaje kwestia pośpiechu i jedzenia byle czego, co nie rzadko kończy się ciągłym podjadaniem, bo nie jemy konkretnych posiłków i przez to ciągle czujemy się głodni. 

Pytanie jak to ogarnąć i sobie z tym poradzić?? Jak dla mnie wystarczy zacząć jeść świadomie. Czyli jak?? Ano zacząć po prostu zwracać uwagę na to co jemy. Nie mam tu na myśli jakiegoś skrupulatnego kontrolowania wszystkiego co nam wpadnie w rękę, chociaż jeżeli ktoś jest bardzo drobiazgowy, to pewnie nie będzie miał z tym problemu. Chodzi o to, by na co dzień nauczyć się wybierać te rzeczy, o których będziemy wiedzieli, że są bardziej pożyteczne dla nas, czyli np.  takie mniej przetworzone. Do nich zaliczamy produkty, do których wytworzenia użyto jak najmniej składników, a więc zasada, że im prościej tym lepiej. Plus mała ilość lub najlepiej w ogóle brak sztucznych dodatków, typu jakieś polepszacze smaków czy konserwanty. Oczywiście zjedzenie raz na jakiś czas hamburgera, frytek czy ulubionych słodkości raczej nam nie zaszkodzi, w końcu wszystko jest dla ludzi. Wystarczy wiedzieć, co, kiedy i jak jeść. Wiem z własnego doświadczenia, że to wbrew pozorom nie jest takie trudne do ogarnięcia, a jak wejdzie w nawyk, to staje się czymś, co zaczynamy robić zwyczajnie, bez zastanowienia i zbytniego poświęcenia na to czasu. Świadomie wybierając produkty spożywcze wiesz, które służą Twojemu zdrowiu, a których na co dzień lepiej unikać, a ich duża różnorodność sprawia, że na pewno znajdziemy takie, które będą jakościowo dobre, nie drogie i do tego smakowały. Praktyka czyni mistrza i wierzcie mi, że warto, bo zdrowia nikt Wam nie zapewni oprócz Was samych. Jedząc świadomie odżywiasz się na zdrowie!

Zdjęcie w nagłówku artykułu: ©RitaE